Астигматизм: діагностика і лікування

 

Астигматизм - найчастіша причина поганого зору і одне з найбільш поширених у світі порушень. Кришталик і рогівка ока здорової людини мають рівну сферичну поверхню. Якщо форма порушена, тобто спостерігається кривизна в різних напрямках, фокусна точка зміщується або відсутня зовсім. При проходженні відбитих від предметів світлових променів через деформовану поверхню рогівки, кожна ділянка її поверхні буде мати різну заломлюючу силу. Відповідно, людина бачить спотворене зображення - одні промені фокусуються «перед» або «за» сітківкою, інші безпосередньо на її поверхні. Подивіться на своє відображення в овальній чайній ложці і ви зможете уявити, як сприймає навколишній світ той, кому поставлений діагноз «астигматизм».

 

Як показують офтальмологічні дослідження, практично кожна друга людина має незначні порушення форми рогівки і кришталика - корекція зору при слабкому астигматизмі (до 0,5 діоптрій) не потрібна. Близько 15% людей потребують лікування. Фахівці виділяють кришталиковий і рогівковий астигматизм. Останній значно більше впливає на зір, так як рогівка ока має високу здатність заломлення. У деяких астигматизм поєднується з далекозорістю (гіперметропічний) або з короткозорістю (міопічний або короткозорий астигматизм).

Якщо астигматизм не лікувати, може розвинутися косоокість та інші неприємні симптоми: ріжучі болі в очах, головні болі. Якщо залишити хвороба без уваги, різко погіршується зір - у більш складних випадках астигматизм може стати причиною втрати зору. Діагноз може поставити тільки фахівець, тому важливо регулярно проходити повне обстеження в офтальмологічній клініці. У Центрі ока проф. Загурського пропонують всі методи лікування астигматизму: оптичний, хірургічний, лазерний.

Види і ступені астигматизму

Дане порушення класифікуються за різними параметрами. За природою виникнення є два основних види:

  • Вроджений астигматизм. Подібні порушення діагностуються у дітей - «функціональний» астигматизм (до 0,5 діоптрій). Це не впливає на розвиток бінокулярності у дитини і гостроту зору. Дитячий астигматизм, який перевищує 1D вимагає окулярної корекції.
  • Набутий. Тут, причини розвитку астигматизму - зовнішні. Порушення зору можуть з`явиться після травмування або хірургічних операцій на очах. Різні ушкодження можуть спровокувати різке зниження зору і розвиток астигматизму очей.
 

Астигматизм класифікують по заломлюючій силі одного меридіана: буває правильний і неправильний. Фахівці розглядають якість зору по різних осях і виділяють простий, складний і змішаний астигматизм. Якщо діагностується міопія - це короткозорий астигматизм. Є ще далекозорий і змішаний астигматизм. Визначити форму і вид патології може тільки досвідчений фахівець після ретельного огляду та проведення повної діагностики. Лікування буде залежати від ступеня астигматизму. Є три стадії:

  • слабка (від 3 діоптрій);
  • середня (від 3 до 6 діоптрій);
  • висока (більше 6 діоптрій).

Ми рекомендуємо звертатись тільки до досвідчених лікарів-офтальмологів. У клініці хірургії ока проф. Загурського є все необхідне обладнання для проведення діагностики та ефективного лікування. Підібрати окуляри або лінзи можна в спеціалізованому відділі «Віденської оптики», де представлена ​​продукція світових виробників.

Астигматизм очей: лікування

Корекція зору при астигматизмі здійснюється двома способами: оптичним і хірургічним. У Центрі хірургії ока проф. Загурського використовується також лазерна корекція астигматизму. Попередньо обов`язково потрібно провести повну діагностику.

Окуляри при астигматизмі

Якщо порушення зору можуть бути виправлені оптичним методом, виписуються окуляри. Потрібні спеціальні циліндричні лінзи. Іноді пацієнтам доводиться кілька разів міняти окуляри. Щоб цього уникнути, потрібно пройти ретельне обстеження. Досвідчений лікар-офтальмолог визначить ступінь астигматизму і наявність супутніх захворювань. Виписується рецепт на виготовлення «складних» очкулярів, де повинні бути вказані дані про циліндр, а також вісь його розташування.

 

Недолік такого методу лікування - погане перенесення у пацієнтів з високим ступенем астигматизму. При носінні «складних» окулярів з циліндричними лінзами з`являється зоровий дискомфорт, різь в очах, можуть виникати запаморочення.

Контактні лінзи при астигматизмі

До недавнього часу, для корекції зору при астигматизмі використовувалися тільки жорсткі контактні лінзи, які доставляли незручності при носінні і погано впливали на рогівку. Сьогодні пацієнти мають вибір. У Центрі хірургії ока проф. Загурського є великий асортимент спеціальних торичних лінз.

 

Після призначення окулярів або лінз, пацієнту потрібно регулярно проходити повне обстеження для своєчасної їх заміни. Необхідно пам`ятати, що оптичний метод дозволяє поліпшити зір при астигматизмі, але не вирішує і не усуває причину виникнення захворювання. Лінзи та окуляри лише на час корегують зір, але позбутися від астигматизму можна тільки хірургічним шляхом.