Більшість людей вважає, що зір – це найважливіший спосіб відчуття. Це не дивно, тому що 80% навколишнього світу ми сприймаємо візуально. У зв’язку із старінням організму зір людини погіршується, і гострота цієї проблеми залежить від віку людини та стилю її життя. Отже, неймовірно важливо захистити цей дорогоцінний дар. Для цього слід знати про вікові зміни зору, що відбуваються протягом життя людини.
Спадковим захворюванням ніяк не можна запобігти, але можна попередити деякі проблеми з ускладненням стану зору, якщо потурбуватись про це заздалегідь. Найкращими умовами збереження вашого зору є правильне харчування та відмова від паління. Але що ще вам потрібно знати про вікові особливості, пов’язані із зором?
Зміни дитячого зору
Проблеми із зором можуть почати розвиватись уже у дитячому віці. Саме тому, що діти не завжди можуть правильно розповісти про ці проблеми, батькам потрібно особливо уважно слідкувати за розвитком дитини. Найбільш розповсюдженими проблемами із зором, що можуть почати розвиватись ще у дитинстві, є:
• Короткозорість (міопія), яка виявляється у неможливості сфокусуватись на далеко розташованих предметах.
• Далекозорість (гіперопія), яка виявляється у неможливості сфокусуватись на близько розташованих предметах.
• Ліниве око (абліопія), що є ослабленням зору, яке зумовлене функціональними розладами зорового аналізатора, часто з’являється у дитячому віці. Це захворювання можна вилікувати, якщо діагностувати його на ранніх стадіях.
Зір вашої дитини може дуже впливати на її поведінку і концентрацію. Він має вирішальне значення для успішності на ранніх етапах навчання. Не дивлячись на те, що багато шкіл влаштовує загальні перевірки зору, все одно дуже важливо, щоб зір вашої дитини додатково перевірявся регулярно спеціалістом .
Студенти та молодь: сучасні технології та проблеми із зором
Дуже важливо дотримуватись здорового способу життя у шкільному та молодому віці. Дієта, багата вітамінами, може вплинути на здоров'я очей і допомогти зберегти зір. Достатня кількість фізичних вправ та обмеження у часі, проведеному за екраном, також можуть допомогти вашим очам залишатись здоровими . Поганий зір впливає на якість самостійного виконання завдань, роботу у класі, а також на заняття спортом та іншу діяльність. Складно обмежити час, який ваша дитина проводить із смартфоном, але саме обмеження у використанні електронних девайсів допомагає дати відпочинок молодим очам, коли вони якраз знаходяться на стадії свого розвитку. Для активного стилю життя багато молодих людей обирають одноденні контактні лінзи для корекції міопії, тим самим усуваючи необхідність догляду за контактними лінзами.
Вікові зміни зору у дорослому та середньому віці
Якщо людина проводить багато часу перед екраном і має довгий робочий день, це викликає загальну втому очей і синдром сухого ока. Візьміть за звичку піклуватись про те, щоб ваші очі відпочивали протягом робочого дня, аби запобігти проблемам та зменшити навантаження на очі. Експерти пропонують дотримуватись правила 20–20–20: кожних 20 хвилин відірвіться від вашого комп’ютера та сфокусуйте очі на будь-якому предметі, що знаходиться на відстані 20 кроків, дивіться на цей предмет 20 секунд. Ще однією проблемою є виникнення пресбіопії, Це вікова особливість, пов'язана з тим, що з віком кришталик ока втрачає гнучкість. Усе це призводить до нездатності сфокусуватися на близько розташованих об'єктах, а також виникають труднощі під час переходу між близько та далеко розташованими об'єктами. Пресбіопія – це не те ж саме, що далекозорість. Вона починається, як правило, у віці близько 40 років, але пресбіопію, зазвичай, можна виправити за допомогою мультифокальних контактних лінз.Обстежуйтесь у окуліста не рідше, ніж раз на рік. Звертайтесь до лікаря, коли ви відчуваєте будь-які зміни у вашому нічному зорі або під час керування автомобілем.
Погіршення зору у похилому віці
З віком приходить безліч нових проблем із здоров'ям очей. Катаракта, глаукома та вікова макулярна дегенерація не приносять відчуття болі, але дуже негативно впливають на якість зору.
• Катаракта спричиняє затуманений або мутний зір через втрату прозорості кришталика ока. Дане захворювання зазвичай лікується хірургічним шляхом.
• Глаукома є результатом підвищення тиску в очному яблуці, який викликає пошкодження зорового нерва. Дане захворювання лікується за допомогою крапель для очей або, у деяких випадках, хірургічним шляхом.
• Вікова макулярна дегенерація (ВМД) вражає центральний, а не периферичний зір.
Настання менопаузи у жінок може спричинити синдром сухого ока, і замісна гормональна терапія часто може посилити проблему. Поговоріть зі своїм лікарем, якщо ви відчуваєте сухість чи подразненість очей як результат менопаузи або після вживання будь-яких лікарських засобів.
Наші очі – це наш найцінніший ресурс. Хоча ми не можемо ніяк запобігти спадковим захворюванням або віковим змінам зору, ми можемо зробити все можливе для того, щоб протягом усього життя зберігати й підтримувати здоровий зір . Все починається із здорового, збалансованого способу життя та регулярних перевірок у лікаря-офтальмолога.